Pierwszego dnia wiosny członkowie koła astronomiczno-przyrodniczego wzięli udział w akcji „Eksperyment Erastotenesa”. Jej celem było wyznaczenie przybliżonego obwodu Ziemi. Pierwszym zadaniem było zmierzenie w lokalne południe cienia gnomonu o długości 1 metra, aby wyznaczyć w stopniach wysokość Słońca nad horyzontem.
21 marca od rana z niepokojem obserwowaliśmy niebo, które niestety długo pozostawało zachmurzone. Gdy około godziny 11.20 zaczęło się przejaśniać i zza chmur wyłoniły się pierwsze promienie Słońca, nasza grupa natychmiast wybiegła na boisko szkolne, aby sprawdzić, czy będzie już widoczny cień naszego gnomonu. Cień był! Mogliśmy rozpocząć pomiary. Narysowaliśmy powstały trójkąt i przy pomocy kątomierza odczytaliśmy kąt.
Drugim zadaniem było nawiązanie współpracy ze szkołą, która leży na podobnej długości geograficznej. W naszym przypadku jest to włoska szkoła Istituto Comprensivo Falcone w Copertino. Wysłaliśmy do nich wyniki naszych pomiarów, a teraz czekamy na rezultaty ich doświadczenia. Wkrótce przystąpimy do kolejnego etapu eksperymentu, by tak jak Erastotenes ok. 230 p.n.e - dokonać pomiaru obwodu Ziemi.
To fascynujące i ciekawe dla nas doświadczenie!
Magdalena Musiałowska