Projekt Astrobaza
Projekt Astrobaza inicjatorzy i idea projektu
Projekt budowy sieci obserwatoriów astronomicznych jest wyjątkową inicjatywą nie tylko na skalę Polski, ale także Europy. Kujawsko-Pomorskie jest pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni, jaką jest obszar województwa, działa sieć czternastu w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych.
»   Projekt ASTROBAZA to autorski pomysł Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego,
»   Pomysłodawcą tego projektu jest Czesław Ficner dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki UM,
»   Liderem jest Województwo Kujawsko-Pomorskie wraz z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli , które zajmuje się stroną merytoryczną projektu.
Budynek obserwatorium ma kształt typowego obserwatorium astronomicznego na planie koła o średnicy około 9 metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdują się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi (dodatkowo toaleta, magazyny na sprzęt), platforma teleskopu z kopułą o średnicy 3,54 m oraz taras obserwacyjny. Kopuła obserwatorium jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą znajduje się w pełni skomputeryzowany teleskop systemu Schmidta - Cassegraina o średnicy zwierciadła 25-30 cm . Wewnątrz Asrobazy może przebywać jednocześnie 10-12 osób, natomiast pod kopułą max . 5 osób. Dodatkowo na tarasie obserwacyjnym mogą być wykonywane obserwacje astronomiczne przy użyciu mniejszych teleskopów lub lornetek.
Lokalizacja
Obserwatoria astronomiczne projektu ASTRO-BAZA powstały w następujących miejscowościach województwa Kujawsko Pomorskiego:
» Kruszwica,
» Brodnica,
» Dobrzyń n. Wisłą,
» Gniewkowo,
» Golub-Dobrzyń,
» Gostycyn,
» Inowrocław,
» Jabłonowo Pomorskie,
» Brodnica
» Radziejów,
» Rypin,
» Świecie,
» Unisław,
» Zławieś Wielka,
» Żnin,
