Inicjatorzy i idea projektu
Projekt ASTROBAZA to autorski pomysł Samorządu Województwa Kujawsko –Pomorskiego
Pomysłodawcą tego projektu był Czesław Ficner – dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki UM
Liderem było Województwo Kujawsko- Pomorskie wraz z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, które zajmujmowało się strona merytoryczną projektu
Projekt budowy sieci 14 obserwatoriów astronomicznych był wyjątkową inicjatywą nie tylko na skalę Polski, ale również Europy. Województwo Kujawsko – Pomorskie jest jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni, jaką jest obszar województwa, działa sieć czternastu w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych.
Po trzech latach przygotowań, 9 marca 2012 r. dokonano uroczystego otwarcia obserwatorium astronomicznego w Kruszwicy. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, wiceprzewodniczący sejmiku samorządowego województwa kujawsko-pomorskiego Adam Banaszak, kujawsko-pomorski kurator oświaty Anna Łukaszewska, dyrektor departamentu edukacji i sportu Czesław Ficner, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, władze miejskie, uczniowie, miłośnicy astronomii oraz wielu znamienitych gości.
Nasza Astrobaza działa bardzo prężnie. Systematycznie prowadzone są zajęcia kółka astronomicznego. Uczniowie samodzielnie wykonują proste przyrządy astronomiczne, prowadzą obserwacje i uczestniczą w projektach międzynarodowych takich jak Star Count czy Globe at Night. Czynnie uczestniczyli też w obserwacjach przejścia Wenus na tle tarczy Słońca prowadzonych z Mysiej Wieży. Podczas obserwacji Tranzytu Wenus towarzyszyła nam TV Bydgoszcz. Aktualnie fotoleracje z tego zjawiska można oglądać zwiedzając Mysią Wieżę.
Dzięki aktywnej pracy i zaangażowaniu uczniów w zajęciach kółka astronomicznego od wielu lat młodzież z Gimnazjum nr 1 im Mikołaja Kopernika w Kruszwicy zdobywa najwyższe laury w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych z Fizyki i Astronomii. Aktualnie możemy pochwalić się grupą 45 laureatów i finalistów.
Dużym zainteresowaniem cieszą się obserwacjami nieba nie tylko wśród dzieci i młodzieży ze szkół gminy , ale i osób dorosłych. Od kwietnia 2012 naszą Astrobazę odwiedziło 114 grup w tym 1636 osób. Gościliśmy seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Koła emerytów „Oświata", uczestników Zlotu Motocyklowego, klubu Astronomicznego „Almukantarat", przedszkolaków oraz całe rodziny nie tylko z okolic Kruszwicy. Astrobazę zwiedziła także trzydziestoosobową grupę Włochów, Łotyszy i Polaków, którzy brali udział w wymianie młodzieży w ramach projektu Gramy fair play.
W Kruszwicy działa aktywnie grupa lokalnych miłośników astronomii, a w szczególności panowie Z. Rakoczy i J. Piwecki, którzy swoją cenną wiedzę przekazują zainteresowanym i młodzieży.
W naszej szkole już czterokrotnie organizowane były konferencje popularnonaukowe dotyczące zagadnień astronomicznych. Ostatnia odbyła się dnia 26 października 2012 i poświęcona była Tranzytowi Wenus. Na konferencję przybyło ok. 120 osób w tym: przedstawiciel kuratorium w Bydgoszczy pan Czesław Stawikowski, koordynator projektu Astrobaza oraz pracownik KPCEN w Toruniu pan Wiesław Skórzyński oraz burmistrz Kruszwicy pan Dariusz Witczak. Nie zabrakło także przedstawicieli Astrobaz z Gniewkowa, Inowrocławia i Radziejowa oraz miłośników astronomii. Konferencję rozpoczęła grupa teatralna, która przedstawiła układ taneczny nawiązujący do tematyki Wielkiego Wybuchu i powstania Układu Słonecznego. Następnie wykład inauguracyjny wygłosił pan Wiesław Skórzyński, który omówił zagadnienie tranzytu Wenus na przestrzeni wieków. Całą imprezę poprowadził dyrektor szkoły pan Tomasz Tschurl wraz z nauczycielem fizyki i opiekunem Astrobazy panią Iloną Dybicz.
W miesiącu maju w Kruszwicy, odbyła się ogólnopolska konferencja popularno- naukowa pt.” Astrobazy- wykorzystanie małych teleskopów”. Organizatorami konferencji było KPCEN w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo
Astronomiczne. Patronat medialny objął miesięcznik Urania. Uczestniczyli w niej zarówno zawodowi astronomowie jak i lokalni koordynatorzy projektu Astrobaza.
Staramy się by nasza Astrobaza była dobrze wyposażona, ale i pięknie wyglądało obejście wokół niej. O to dbają uczniowie z Koła Przyrodniczego z SP nr 1.
Lokalni koordynatorzy prowadzą zajęcia nie tylko w czasie roku szkolnego. Organizują spotkania miłośników astronomii w okresie wakacji letnich i ferii zimowych. Z teleskopów i wyposażenia obiektu korzystają także uczniowie pobliskiej szkoły ponadgimnazjalnej oraz absolwenci, którzy prowadzą badania naukowe.
Członkowie koła astronomicznego oraz uczniowie gimnazjum biorą udział w wycieczkach dydaktycznych między innymi do Centrum Astronomii w Piwnicach, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Planetarium w Toruniu oraz uczestniczą w pokazach z fizyki organizowanych przez UMK . Ostatnio z inicjatywy Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy zorganizowano wyjazd na Europejską Noc Naukowców do Torunia. W wyjeździe tym uczestniczyli uczniowie z trzech szkół gminy.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom nauki przyrodnicze będą coraz bardziej popularne wśród mieszkańców naszej gminy poczynając od przedszkola aż do seniora.
Cieszymy się, że legendarna stolica Polski jaką jest Kruszwica słynie już nie tylko z Mysiej Wieży, ale także z Astrobazy.
06.09.2010r.
13.09.2010r.
18.10.2010r.
25.11.2010r.
16.05.2011r.
13.01.2012r.
01.10.2012r.