TAKIE OBSERWACJE TYLKO Z MURÓW MYSIEJ WIEŻY !
Wyjątkowa gratka dla miłośników interesujących zjawisk astronomicznych: Superksiężyc, całkowite zaćmienie Księżyca oraz Krwawy Księżyc – trzy zjawiska w jednym czasie - miały miejsce 28 września 2015r. Tego dnia Astrobaza w Kruszwicy ponownie zawitała, dzięki uprzejmości P. Henryka Zajączkowskiego, na mury Mysiej Wieży.
Niecodzienne zjawisko można było podziwiać 28 września 2015r. Po północy miłośnicy astronomii z Kruszwicy zgromadzili się na szczycie Mysiej Wieży by obserwować zaćmienie Księżyca, Superksiężyc i Krwawy Księżyc. Razem z opiekunami ASTROBAZY, Panią Iloną Dybicz i Magdaleną Musiałowską, obserwacje prowadzili uczniowie kóła astronomicznego, lokalni miłośnicy astronomii oraz licznie przybyli mieszkańcy Kruszwicy. Do obserwacji użyliśmy teleskopów i lornetek. Zjawisko zostało udokumentowane na filmach i zdjęciach. Obserwacje dostarczyły wszystkim uczestnikom niesamowitych wrażeń i przeżyć, ponieważ Księżyc zmieniał barwy i rozmiary. Kolejna taka możliwość nadarzy się dopiero za kilka lat.
Superksiężyc – co to jest?
Zjawisko, określane mianem Superksiężyca, występuje wtedy, kiedy nasz nieodłączny satelita znajduje się w perygeum, czyli w najbliższym Ziemi punkcie na jego orbicie.
Całkowite zaćmienie Superksiężyca
Całkowite zaćmienie Księżyca następuje, gdy Księżyc wchodzi w cień Ziemi. Na dodatek stało się to wtedy, kiedy na niebie swój srebrzysty poblask rozsiewał Superksiężyc. To malownicze zjawisko astronomiczne rozpoczęło się o 2:11, a przechodząc przez różne fazy – zakończyło nad ranem ok. 6.00.
Superksiężyc stał się Krwawym Księżycem
Krwawy Księżyc pojawił się na skutek rozpraszania światła na cząsteczkach atmosfery.
Już dziś serdecznie zapraszamy do obserwacji nieba z naszą Astrobazą .
koordynator Astrobazy
Ilona Dybicz